آناتومی بدن انواع زنبور عسل

زنبور عسل با سایر حشرات در بسیاری از خصوصیات مشترک بوده ولی از نظر شکل، اندازه و عمل بعضی از قسمت های بدن با هم تفاوت دارند.
زنبورعسل مانند سایر حشرات برخلاف انسان و سایر مهره داران دارای اسکلت خارجی می باشد. این اسکلت سخت از قطعات و حلقه های سخت کیتینی درست شده که تمام اعضای داخلی بدنی را احاطه می کند. کیتین ماده شیمیایی پیچیده غیر فعالی است که توسط لایه زنده پوست ترشح شده و دستگاه های داخلی بدن را در مقابل صدمات مکانیکی و از دست دادن رطوبت حفظ می کند.

Image result for bee anatomy
زنبورعسل حشره ای است تقریباً استوانه ای شکل و تقارن دو طرفی دارد، بدین معنی که ضمائم و زوائد بدن در قسمت های چپ و راست بدن با هم شبیه می باشند. بدن زنبور عسل مانند سایر حشرات، حلقه حلقه بوده و این حلقه ها طوری کنار هم قرار گرفته اند که بدن زنبور را به طور مشخص به سه قسمت سر، سینه و شکم تقسیم می کند.
در روی سر زنبور که قسمت جلویی بدن را تشکیل می دهد، چشم ها، شاخک ها و قطعات دهانی قرار دارند و در روی سینه ضمائم حرکتی زنبور شامل پاها و بال ها مستقر می باشند.
در روی شکم ضمائمی وجود نداشته، بلکه فقط در انتهای آن دستگاه تناسلی خارجی قرار دارد. نیش که در انتهای بدن زنبوران ماده قرار دارد از تغییر شکل تخم ریز به وجود آمده است. بیشتر ضمائم زنبورعسل مفصلی یا بندبند می باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *