دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

با سیاسی سازی حقوق بشر مخالفیم

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ما معتقدیم حقوق بشر ریشه در ادیان الهی دارد، گفت: در عرصه سیاسی، مخالف حقوق بشر و سازوکارهای بین‌المللی آن نیستیم، بلکه ما با سیاسی‌سازی، ابزارسازی، تحمیل هنجارها و با استانداردهای دوگانه در حقوق بشر مخالفیم.


به گزارش ایسنا، کاظم غریب‌آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در نشست اندیشه‌ورزی شورای فرهنگی رسانه ملی که با حضور جمعی از مدیران و برنامه‌سازان این سازمان برگزار شد، با اشاره به اهمیت حقوق بشر در برنامه های داخلی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، به تبیین حقوق بشر از منظر ایران به عنوان یک کشور اسلامی‌ پرداخت.


غریب آبادی با تاکید بر اینکه ما معتقدیم حقوق بشر ریشه در ادیان الهی دارد، افزود: در عرصه سیاسی، مخالف حقوق بشر و سازوکارهای بین‌المللی آن نیستیم، بلکه ما با سیاسی‌سازی، ابزارسازی، تحمیل هنجارها و با استانداردهای دوگانه در حقوق بشر مخالفیم.


معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه با اشاره به عضویت صداوسیما در شورایعالی ستاد حقوق بشر، بیان کرد: از سال گذشته رئیس سازمان صداوسیما نیز به این ستاد پیوست تا خاستگاه رسانه‌ای امور و پیوست‌های رسانه‌ای تصمیمات، پررنگ‌تر و شفاف‌تر شود.


غریب‌آبادی حقوق بشر را در بسیاری از کشورها موضوعی پیچیده و حساس دانست و با یادآوری رفتارهای دوگانه کشورهای غربی در مواجهه با حقوق بشر، از جمله در موضوع تحریم‌های بین‌المللی و یک‌جانبه علیه ایران و همچنین وقایع پاییز سال گذشته، اظهار داشت: فراموش نکنیم که چند کشور غربی به بهانه نقض حقوق زنان و کودکان در جریان وقایع پاییز گذشته در ایران، اجلاس اضطراری شورای حقوق بشر تشکیل دادند و هیئت به اصطلاح حقیقت‌یاب ایجاد کردند، در حالی که به نقض حقوق زنان در قلمرو هیچ اشاره‌ای نمی‌کنند. به ما اثبات شده‌است که غربی‌ها اگر فرصتی پیدا کنند، از ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی دریغ نخواهندکرد.


دبیر ستاد حقوق بشر، گزارش شفاهی و اولیه هیئت به اصطلاح حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر در خردادماه فاقد مبنای فنی و حقوقی دانست و ضمن مروری بر پیشینه انتصاب کارشناسان این هیئت و گزارش مغرضانه‌ و سیاسی که ارائه دادند، گفت: ایران همان زمان اعلام کرد که «کمیته به اصطلاح حقیقت‌یاب» را به رسمیت نخواهد شناخت؛ در پنجاه و سومین نشست شورای حقوق بشر در ژنو بود که اعلام کردیم ایجاد هیئت حقیقت‎یاب از سوی شورای حقوق بشر هیچ مبنای فنی و حقوقی ندارد و کشورهای غربی با نقض گسترده حقوق مردم ایران، صلاحیت طرح ادعای حمایت از حقوق زنان و کودکان ایرانی را ندارند.


وی همچنین به حضور و نقش رسانه ملی در شفاف‌سازی این موضوع و همچنین افزایش حمایت‌های‌ ملی اشاره کرد و گفت: این اتفاق از مواردی است که صداوسیما باید به آن ورود و با تولید برنامه‌های ترکیبی یا گفت‌وگو محور، اهداف و اغراض غربی‌ها و پشت پرده رفتارهای به‌ظاهر دلسوزانه‌شان را برای مردم ایران روشن کند. اگر در زمینه حقوق بشر اجماع داخلی ایجاد شود و واقعیت ها را به افکار عمومی نشان دهیم و تمرکزمان نیز بر حمایت و ارتقای حقوق بشر در داخل باشد، هیچ تهدیدی در این حوزه به ما اثر نمی‌کند.


معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه ضمن تاکید بر ضرورت تشریح سوء استفاده از حقوق بشر توسط کشورهای مدعی برای مردم عنوان کرد: گزارش‌های متعددی از نقض حقوق بشر در کشورهای اروپایی وجود دارد و این کشورها در داخل قلمروشان حقوق زنان و کودکان را به صورت گسترده نقض می‌کنند، حال آنکه به دنبال تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای ایران بودند. رسانه ملی می‌تواند گزارش‌های نقض حقوق بشر در این کشورها را به منظور ارتقای آگاهی مردم روی آنتن به نمایش بگذارد و از سوی دیگر، دستاوردها در زمینه حقوق بشر و شهروندی در داخل کشور را نیز به مردم عرضه کند.


وی در ادامه در خصوص فجایع رخ داده در غزه گفت: آنچه امروز در غزه می‌گذرد، تبلور نقض حقوق بشر در دنیا است و آنچه که در قلمرو صلاحیت حقوق بین المللی کیفری انجام می‌گیرد جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی، نسل زدایی و پاک‌سازی نژادی و قومی است. طبق آخرین آمارهای اعلامی تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر در نوار غزه شهید و مجروح شده‌اند. این یک شاخصه از جنایاتی است که در کم‌تر از ۳۲ روز رخ داده‌است. در سرزمین فلسطین ظرف ۷۵ سال، ۱۰۰ هزار نفر شهید شده‌اند و در ۳۰ روز ۱۲ هزار نفر؛ لذا این جنایت، جنایت عظیمی است که رژیم صهیونیستی در نوار غزه علیه مردم بی پناه فلسطین انجام می‌دهد. پس این حقوق بشر کجاست؟


غریب‌آبادی ضمن قدردانی از عملکرد رسانه ملی در موضوع غزه، گفت: در موضوع غزه رسانه ملی اجماع ملی را به نمایش گذاشت. تصویر اجماع نخبگانی و حضور همه گروه‌های سیاسی در قاب رسانه ملی حاکی از آن بود که این جنایت به قدری عمیق است که هیچ کس قادر به چشم‌پوشی از آن نیست. رسانه ملی باید در شبکه‌های ملی و استانی‌اش نقض حقوق بشر در غرب را برجسته و با تبیین حقوق بشر اسلامی آن را برای مردم شفاف کند.


دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر ضرورت مقابله با بی‌کیفرمانی مقام‌های رژیم کودک‌کش صهیونیستی در سطح جهانی در چارچوب اصل مسئولیت کیفری فردی، تصریح کرد: باید دادگاهی در این خصوص تشکیل شود.


وی با اشاره به تشکیل پرونده کیفری رسیدگی به جرایم سران جنایت‌کار صهیونیستی گفت: با هدف محاکمه سران جنایتکار رژیم اشغالگر صهیونیستی به‌دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت و اجرای قانون مقابله با اقدام‌های خصمانه این رژیم علیه صلح و امنیت مصوب سال ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، برای اولین بار پرونده کیفری با دستور دادستان کل کشور و در دادستانی عمومی و انقلاب تهران تشکیل شد. همچنین پرونده‌های دیگری نیز در باره جنایات سران این رژیم علیه ملت ایران مانند ترور دانشمندان و سایر اقدام‌های تروریستی و خراب‌کارانه تشکیل خواهدشد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم بورس خرید نهال کجاست؟ نکات خرید نهال چیست؟
بیشتر بخوانیم راهنمای خرید نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *